OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Strava

Vhodná strava pre mačiatko a dospelé mačky

Mačiatko si prinesiete od chovateľa vo veku 13. až 16tt. Toto mačiatko je naučené už od chovateľa prijímať tuhú stravu a chovateľ Vám tiež prezradí na čo je mačiatko zvyknuté. Každý chovateľ Vám poskytne stravu na začiatok na čo je mačiatko zvyknuté a obdaruje Vás radami ako mačiatko správne kŕmiť a ako správne prechádzať na inú stravu. Mačiatko na začiatku svojho života do cca 6mesiacov jeho života stravuje často. Je to asi 5x denne. Granulky môžete ponechávať celý deň v miske a mačiatko si dá vtedy ak má na ne chuť, alebo je hladné. Mačiatku, ale okrem granúl poskytneme aj inú stravu 2-3x denne. Môže to byť konzerva, jogurt, varené mäso či surové mäso. Mačka je tvor vyberavý a nikdy ju neprinútite jesť to, čo sama nebude chcieť. Radšej bude hladná, ale jedlo nezje. Ak mačka stravu odmietne a ani si znej neodje, nedávajte hneď niečo iné. Navykla by si na to a mohla by to robiť zakaždým iba tak pre zábavu. Iné jedlo jej ponúknite až za cca 2hodinky. Prechádzanie na inú stravu je niekedy komplikované a u nás veľmi často neobstojí, to znamená, že u nás výmena granúl za iné nikdy neprešla...

Konzervy, granule: Na začiatku Vám chovateľ ukáže a pribalí konzervy či granule, ktoré mačiatko papalo ešte počas pobytu u chovateľa. Pre mačiatka, ale aj psy či iné zvieratká NIKDY nekupujte lacné granule!!! Tieto granule obsahujú maximálne 5% mäsa a zbytok je pšenica, ovos a odpad vo forme peria, kostí a iných vecí. Táto strava Vás bude stáť na začiatku síce málo peňazí, no v konečnom dôsledku sa Vám to vráti ako bumerang vo forme: alergií, problémy so zažívaním, nádorové ochorenia, zlá kvalita pokožky a srsti, lupinatosť, plesne na pokožke a problémy s chrupom, ústnou dutinou. V tomto prípade sa Vaša investícia 100 násobne zvýši kvôli nákladom na veterinárnu starostlivosť, testy a diety. Ja používam Royal Canin, Smilla, Trovet a Sanabell. Sú to drahšie značky, no ani tie nestoja až tak veľa keď si to spočítate. Najlepšie je nakupovať na stránke zoohit.sk . Finančne to vychádza lacnejšie a privezú to až k Vám domov. Čo sa týka konzerv pre mačky tak nekupujte v žiadnom prípade tie zo supermarketov!! Obsahujú opäť maximálne 5% mäsa a ostatné je odpad živočíšneho druhu. Najlepšie sú také čo obsahujú veľa mäsa: Bozita, Animonda, Apllaws, Almo Nature a iné, ktoré tiež nájdete na stránke zoohit.sk.

Mäso varené aj surové: Mačka je od prírody mäsožravec a aj ním navždy zostane. Niekto preferuje čisto mäsovú stravu „BARF“, ktorá sa zakladá na surovej strave z mäsa, rýb a prílohách. Ja túto stravu osobne nepreferujem a ani nie som jej odporcom. Keďže ste si kúpili šľachtenú mačičku už to podľa mňa nie je až taká divá mačka a má aj iné potreby. Surové mäso odporúčam iba hovädzie, teľacie. Hovädzie mäso pred podaním mačke musí byť najmenej 48h vopred zamrazené. Zabíjajú sa tým parazity a baktérie, ktoré môže mäso obsahovať. Neodporúčam preto nakupovať lacné mäso z výpredajov, ale mäso z overeného zdroja. Ja nakupujem iba u mäsiara a zo Slovenska. Ďalej mačke môžete ponúknuť mäso kuracie, jahňacie či konské mäso. Toto mäso vždy pripravujeme na pare, alebo varíme vo vode. Zabraňuje sa vzniku salmonely a iných nákaz. Vodu z vareného mäsa nevylievajte, ale mačke ju ponúknite ako vývar s mäsom ešte teplý. Ryby či vnútornosti z hydiny a hovädzieho mäsa dávame pomenej, nakoľko obsahujú niektoré látky mačke neprospievajúce vo vysokej dávke. Rybu, morské plody a aj vnútornosti rybie, hovädzie a hydinové vždy varíme! Pri rybách dajte pozor aby bola dobre vykostená, mohla by mačke kosť ublížiť. Nikdy mačke nepodávame bravčové mäso, pečeň z králika.

Bielkoviny: Mačka nesmie kravské mlieko, tieto mýty ako mačička pije mliečko sú dosť nebezpečné. Dnešné mlieko totiž nie je mliekom. Mačka začne mať žalúdočné a črevné problémy a neskôr sa dostavuje veľmi ťažká choroba čriev, ktorej následkom môže byť až smrť. Mačka môže čerstvé kozie mlieko, šľahačku, nesladený jogurt, tvaroh  alebo produkty na to určené. Ja kupujem mačkám jogurt a puding od značky Gimpet. Ďalšou etapou sú vajíčka. Mačka nesmie bielok z vajíčka a žĺtok smie surový a aj tepelne upravený. Ja dávam radšej z kupovaných vajec varený a z domácich vajec ich ponúknem aj surovým žĺtkom.

Tekutiny: Mačka musí mať vždy čerstvú vodu každý deň. Mačky spravidla menej pijú, a preto ak máme možnosť im podávame aj tekutiny vo forme nesolených a neochutených vývarov z rýb, kuracieho či iného mäsa.

Zelenina a ovocie: Toto je téma, na ktorú sama neviem odpoveď.. Ide o to, že niektoré mačky zeleninu a ovocie ľúbia a iné nie. Poprípade má každá mačka rada niečo iné. U nás veľmi chutí jednej mačke žltý melón, inak nič iné sa u nás neobľubuje. Tu sami musíte zistiť čo vašej mačke dať. Nedávame mačke určite veci ako sú: cesnak, cibuľa, zemiaky, hrozno. Sú toxické pre mačky a môžu spôsobiť nejaký problém.

Maškrty a odmeny: Tu to opäť nechávam na Vás, každá mačka má rada niečo iné. Do tohto oddelenia môžem navrhnúť vitamínové pasty, dentálne pasty a veľa iných maškŕt, ktoré sú aj zdraviu prospešné.

 

Zásadná vec v stravovaní Vašej mačky, ale aj psíka je, aby ste ju nikdy nekŕmili ľudskou stravou. Je tam soľ, korenie a veľa tukov čo je extrémne nevhodné pre zdravie Vášho domáceho miláčika. Prajem veľa úspechov v starostlivosti o Vášho nového člena v domácnosti.

aktualizované: 01.11.2013 13:18:09