OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Hygiena

Hygiena

Srsť a telo

Trvalý program hygieny peterbalda sú ich týždenné kúpele. Toto platí v prípade úplne bezsrstého peterbalda, potia sa. V prípade osrstených či jemne osrstených interval predlžujeme cca 2x do mesiaca, alebo v prípade potreby. Bezsrstú mačičku raz za týždeň kúpeme v teplej vode cca o dva stupne teplejšou ako je teplota mačky (38°C) ak sa to robí pravidelne, mačka si zvykne na vodu. V opačnom prípade, sa z kúpeľne stane bojisko ,kde obetou budete vždy vy, pretože mydlový peterbald sa potom zmení na mydlo a bude problém ho pevne chytiť  J. Sú to však mačky a niektoré sa jednoducho na vodu nedajú ukecať nikdy.

Vhodná kozmetika na kúpeľ môže byť kozmetika pre deti (ja požívam Sebamed) rovnako ako aj séria veterinárnych kozmetických dermatologických prípravkov pre citlivú a alergickú pokožku. Pri kúpaní používam špongie na kúpanie, klasické pre ľudí. Lepšie sa s nimi mačka umýva a taktiež sa vám zmyje všetko na čo ruky nestačia. Po kúpeli mačku dôkladne zabalíme do uteráku tak, aby sme jej zabránili pohybu. To znamená, že ju pevnejšie zabalíme, aby jej trčala iba hlava. Pomôže nám to pri ďaľších hygienických úkonoch....

 

Oči

Pretože oči niektorého peterbalda  (to sú tí bez srsti) sú nechránené riasami ,vylučujú niečo podobné ako husté slzy (tieto slzy oči čistia od prachu a nečistôt), no nevyžadujú každodennú starostlivosť. Peterbaldovi sa dokonale podarí udržať ich čisté na vlastnú päsť.  Oči stačí čistiť vždy raz týždenne po kúpeli očnými prípravkami na to určenými. Tieto prípravky na čistenie očí sa dajú bežne kúpiť v chovateľských potrebách, niektorých lekárňach, alebo u veterinára. A však ak má mačka oči stále zaslzené, škriabe si oči a má ich začervenané, odporúčam navštíviť vášho veterinára, nakoľko môže ísť o zápal, infekciu. Nesnažte sa mačku liečiť sami doma, môže to prerásť do väčších problémov a mačka v najhoršom prípade príde o zrak. Múdry veterinár dosiahne pravým diagnostikovaním príčiny a následnou liečbou viac, než ako chovateľ môžete urobiť vy. U osrstených peterbaldov v oblasti hlavy netreba často oči čistiť, čistíme iba v prípade potreby.

Uši

Peterbald nie je schopný starať sa o svoje uši sám, a preto mu musíte pomôcť. Čistenie uší peterbalda neobťažuje, hoci tam sú tiež prípady, kedy sa čistenie uší zmení na boj s mačkou ... Tu nám pomôže práve to zabalenie do uteráku...

Môžeme použiť rôzne prípravky na čistenie uší, ja používam Bay-o-Pet od firmy Bayer. Na trhu je veľa prípravkov a kúpite ich v každých chovateľských potrebách. Pri čistení používajte vatové tampóny a vatové tyčinky do uší. Výhoda môjho čistiaceho prostriedku Bay-o-Pet je, že ho aplikujem už pred kúpeľom mačky ,a tým sa začne maz rozpúšťať už pred čistením uší. Tampón si namočíte do čistiaceho prostriedku na to určeným a uši poriadne vytriete. Na odstránenie ťažko dostupného mazu použijeme vatové tyčinky namočené v prípravku. Dávajte si, ale pozor aby ste mačke neublížili hlbokým zásahom do ucha.

Hnedá sekrécia, ktorá je ochranná bariéra ucha sa hromadí v holých ušiach peterbalda. Dá sa povedať, že táto sekrécia je "lepidlo na nečistoty". Ušný maz hnedej farby je v poriadku, no nesmie silno a až hnilobne zapáchať, ucho nesmie byť pred čistením začervenané či rozškrábané. Toto môže značiť zápal, alebo bakteriálnu infekciu. Radím navštíviť v tomto prípade vášho veterinára!!

Zuby

Čistenie zubov mačke pomáha pri predchádzaní paradontózy (príznakom sú začervenané ďasná, citlivosť presne ako u ľudí) a usádzaní dentálneho kameňa. Mačke nijako zvlášť s čistením nepomáhame. Dávame jej cca raz týždenne pastu na čistenie zubov, ktorú iba vytlačíme do papule. Môžeme zadovážiť aj kvalitné dentálne doplnkové krmivo (ja používam Royal Canin Dental). Prípravky rôzneho druhu na čistenie zubov zakúpite v chovateľských potrebách. Ak sa paradontóza či zubný kameň objaví, vyhľadajte svojho veterinára, aby ste predišli strate zubov vášho domáceho miláčika.

Pazúry

Predné labky zastrihávame cca raz týždenne. Zadné nezastrihávame, nakoľko ich mačka potrebuje pri štveraní, alebo odrážaní na škrábadle. Pazúry zastrihávame cvakačkami, ktoré máte doma pre seba, alebo si zadovážite v obchode nožnice pre mačky. Mačka, ale aj po zastrihnutí drápkov potrebuje mať doma svoje škrábadlo, to jej slúži hlavne na zabrúsenie a taktiež sa potrebuje preťahovať. Najnižšie škrábadlo by malo byť aspoň 60-70cm. Nakoľko potrebuje aby sa mohla celá ponaťahovať. Nekupujte preto nižšie škrábadlá. Ak sa mačka poraní pri škriabaní, môžete jej to natrieť calciovou masťou (bežne dostať v lekárni), urýchli to hojenie.

aktualizované: 01.11.2013 13:18:09